Teknik Detay Bilgi

Expanded Polistren Sert Köpük (EPS Genleşmiş Sert Köpük) petrolden elde edilen, köpük halinde, termostatik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. Polistren taneciklerin şişirilmesi ve birbiri ile kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kulanılan gaz Pentan'dir. Pentan taneciklerin içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Böylece, EPS levhalarının bünyesinde bulunan çok sayıdaki (1m³ EPS'de 3-6 milyar) küçücük kapalı gözenekli hücreler içerisine durgun hava hapsolur.


Malzemenin %98'i hareketsiz ve durgun havadır. Hareketsiz ve kuru hava bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir. EPS, ısı yalıtım malzemesidir. EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtım özellikleri bu şekilde sağlanır. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtım sağlayan bir kaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemesinden daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir.


Basınca dayanıklıdır, kırılgan değildir. Isı yalıtım mazemesi olarak yüksek eğilim dirençlerine sahip olup, kapalı gözenekli olduğundan ıslanmaz kapiler su geçirgenliği yoktur ve higroskopik değildir, yalıtımı sürekli yapar. Ekonomik yalıtım malzemesidir. Gerçek performansını daha düşük maliyetle sunar. Sonsuz ömürlüdür. Bina durdukça yalıtım görevine ilk günkü gibi devam eder. Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır. Çevre dostu nötr bir malzemedir. İmalat içeriğine ozon tabakasına zarar veren CFC (klora flora karbon)'lar ve türevleri HCFC'ler yoktur. Geri dönüşümlü (ReCycle) bir malzemedir. 16-36 dansite (yoğunlukta) üretildiğinde ısı yalıtım projelerinde gerçek değerler sunarak performans sağlar. Yoğunluğuna ve kullanım detayına bağlı olarak ısıtmaya ve soğutmaya harcanan enerjiden %60-70 tasarruf sağlatır. Pasif ev teknolojisine geçiste dünya standartlarındaki imalat malzemeleri içinde öncelikli sırada tercih görmektedir. Pasif ev yalıtım değerleri en yüksek direnç ve performansı gerektirdiğinden enerjiden %85-90 tasarruf sağlanması başta öngörülmektedir.


EPS ürünleri kapalı gözenekli olması ve gözenek duvarlarının su geçirmez bir yapıda bulunması nedeniyle pratik olarak su geçirmez. 8 yıl süreyle tamamen suya batık olarak bırakılan bir numunenin yüzme özelliğini ve şeklini hiç bir surette değiştirmediği görülmüştür. Bütün bu özelliklerinin dışında, sağladığı o kadar fayda ve maliyet avantajı göz önüne alındığında, EPS'nin diğer yalıtım ürünlerinin aksine çok ekonomik olduğu tartışılmaz bir gerçektir.


 
© 2018 Delledekor.com - Hayallerinizin Gerçekle Buluşmas?| Telefon : 0212 552 0002